Premiera światowa spektaklu „Proces”

80. rocznica wybuchu II wojny światowej wymaga od całego społeczeństwa „przetrawienia” wydarzeń z tej tragicznej części historii naszej Ojczyzny, aby w pełni zrozumieć rozmiar niemieckich zbrodni, jakich dopuścili się najeźdźcy na obywatelach naszego kraju, bez względu na ich pochodzenie, religię czy narodowość. Doskonale ukazuje i tę zbrodnię, i ofiary, i moralnie oraz prawnie uczciwe podejście Polaków i Polski jako państwa do hekatomby wojennej treść sztuki teatralnej „Proces”. Została ona napisana przez uznanego pisarza i literaturoznawcę Krzysztofa Ćwiklińskiego i opublikowana w formie książkowej w roku 2017 dzięki dotacji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Została już zrealizowana jako słuchowisko przez Teatr Polskiego Radia, ale do tej pory nie miała swojej premiery scenicznej. Dramat opowiada ona o procesie sądowym, który odbył się w 1948 roku w Krakowie i w którym skazano na śmierć zbrodniarza wojennego Josefa Friedricha Bühlera, zastępcę Hansa Franka i premiera rządu Generalnego Gubernatorstwa w czasie II wojny światowej. Postać mecenasa Rappaporta, Polaka o żydowskich korzeniach, godzącego się na reprezentowania w sądzie kata Polaków i Żydów, uczestnika konferencji w Wannsee, doktora Bühlera, obrazuje dylematy ocalałych z pożogi wojennej Polaków i wyższość naszych racji nad nazistowską ideologią III Rzeszy.

 

Program sztuki Proces – kliknij aby pobrać.

 

Premiera „sentymentalno-rodzinna” odbyła się 16 września 2019 roku w Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku.
Premiera „akademicka” odbyła się 24 września 2019 roku w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Premiera „światowo-medialna” odbyła się 30 września 2019 roku w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Łodzi.

"Proces" w Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku - premiera "rodzinna"
"Proces" w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi - premiera "akademicka"
"Proces" w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - premiera "światowa"

,,Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019″.

,,Subsidised  by the National Centre for Culture under the programme Kultura – Interwencje 2019″.