Twórcy i bohaterowie odzyskania niepodległości – generałowie II Rzeczypospolitej

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości wymaga od całego społeczeństwa „przetrawienia” wydarzeń z dwudziestowiecznej historii naszej Ojczyzny, aby w pełni zrozumieć i docenić wysiłek naszych niedalekich przodków, włożony w walkę o wolność, wielkość, bezpieczeństwo i bogactwo naszego Państwa. Aby ta ogólnonarodowa refleksja była możliwa, konieczne jest zgłębienie wiedzy o ówczesnych wizjach politycznych, przedsięwzięciach ekonomicznych i działaniach militarnych oraz bohaterach tych narodowych batalii. W przypadku walk o niepodległość należy przypomnieć tych bohaterów niepodległości, od których zależała strategia i taktyka prowadzonych wojen i bitew, także tych o zasięgu lokalnym. Czyli wodzów, generałów, sztabowców – jednym słowem dowódców. Wysiłek całego narodu nie przyniósłby Polsce wolności, gdyby nie ich wiedza, doświadczenie, odwaga i patriotyzm. Wielu z tych generałów znamy z filmów, telewizji, książek i podręczników, ale nazwiska i wyczyny zostały zapomniane lub celowo w okresie komunizmu pomniejszone albo zatarte. Dlatego istniała potrzeba stworzenia miejsca, w którym by przypomniano tych wojskowych i ich postawy, decyzje i poświęcenie, aby dotrzeć z tymi informacjami w każdy zakątek kraju i zagranicy. Wszędzie, gdzie biją polskie serca. 

Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury podjęło to wyzwanie i zrealizowało projekt „TWÓRCY I BOHATEROWIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – GENERAŁOWIE II RZECZYPOSPOLITEJ” – WYSTAWA WRAZ Z KATALOGIEM”. Całość składa się z wystawy, katalogu, strony internetowej oraz wydania znaczków pocztowych i kartki pocztowej. Pokazujemy sylwetki trzydziestu wybranych, polskich wyższych oficerów, którzy o niepodległość walczyli już jako generałowie mianowani w wojsku pruskim, austriackim czy rosyjskim, jak i tych, którzy dzięki swoim zasługom, pracowitości i talentom dowódczym zostali nimi mianowani w II Rzeczypospolitej. Wymienieni są także niektórzy generałowie – ofiary zbrodni katyńskiej, awansowani pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2007 roku. Nie można było pominąć osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego, stąd łącznie 31 notek biograficznych.

Wernisaż wystawy odbył się 20 listopada 2018 roku w Instytucie Europejskim w Łodzi.

Honorowy patronat: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, Diecezja Warszawska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Partnerzy: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Instytut Europejski w Łodzi, Stowarzyszenie Wolnego Słowa.
Patronat medialny: TVP3 Łódź, Radio Łódź, Polska Zbrojna, Polska Zbrojna. Historia, Wiara i Mundur, Czasypismo, Znaki Czasu, Rynek Łódzki, luteranie.pl.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.